Uzly – Dračí smyčka

uzly šňůry provazy špagáty

Jako kluk jsem v dědově knihovně objevil knížku od pana cestovatele, dobrodruha a skauta, Franka Alexandra Elstnera – Uzly a laso. Přiznám se, úplně mě to pohltilo a trávil jsem pak spoustu času nad knihou se špagátem v ruce.

Až později, již řádně pedagogicky vzdělán a poučen, jsem si uvědomil, že schopnost vázat uzly a porozumět tomu jak fungují je vlastně základ polytechniky, že to bezvadně rozvíjí jemnou motoriku a občas je to i dobrá zkouška trpělivosti.

Po praktické stránce je ale jasné, že není potřeba znát stovky a tisíce uzlů, a že jako vždycky, „funkce je král“. Položil jsem si otázku, co teda při táboření a trekování doopravdy potřebuju?

Vyšlo mi:
Přivázat provaz k něčemu na pevno.
Přivázat provaz k něčemu pohyblivě.
Spojit dva stejně silné provazy.
Spojit dva nestejně silné provazy, případně provaz a popruh.
A k tomu mi stačí umět uvázat vlastně jen čtyři uzle.

Na začátek tohohle „uzlího mikroseriálu“ se podíváme, jak uvázat provaz k něčemu na pevno, a nebo na provaze vytvořit nepohyblivé poutko. Typicky, když potřebujeme k oku na tarpu přivázat kotvící šňůru, nebo třeba někam spustit batoh, případně vytáhnout na větev pytel s jídlem.

K tomu se nejlíp hodí uzel Dračí smyčka, její sláva už trochu pominula, protože v horolezectví byla nahrazena jiným uzlem, pro naše účely se však hodí velmi dobře. Je to uzel, který lidstvo zná možná 65000 let. A nad to, obsahuje něco, čemu říkám funkční základ, který využijeme při vázání dalších uzlů.

Vázání je nejlépe rozfázovat do čtyř kroků které ukazují následující obrázky:

Dračí smyčka 1

Dračí smyčka 2

Dračí smyčka 3

Dračí smyčka 4

Můj závazek: veškeré recenze  a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.

Další články

FAQ / Často kladené dotazy

Jistě, ale v takovém případě bude třeba využít konzultaci e-mailem, abychom se ujistili, že výbava, očekávání a možnosti jsou vyladěné.
Mým cílem je především kvalitní vzdělávání – předávání znalostí, dovedností a zkušeností. Dle mého nejlepšího svědomí a mnohaletých zkušeností to nelze realizovat za víkend. Teprve až od třetího, čtvrtého dne dochází k upevňování a zasazování informací do kontextu.
Pokud vám něco zásadního ve výbavě chybí, pak ano – a můžeme to prokonzultovat v online úředních hodinách. Předpokládám ale, že už nějakou výbavu máte a pak je lepší absolvovat kurz s tím na co jste zvyklí a nové vybavení pořídit uváženě až po akci s nově nabytými zkušenostmi a znalostmi. Jednotlivé položky ultralehké výbavy se totiž navzájem doplňují a fungují jako celek.
Jedná se především o vzdělávací akci, přesto určitá složka výkonu zde přítomná je. Nicméně myslím, že ujít v průběhu celého dne cca 25km středním terénem je v silách i vyloženého nesportovce.
To můžete posoudit pouze vy sami. Platíte mi za zhruba 35let zkušeností v oboru, za všechny chyby které nebudete muset udělat a slepé uličky které nemusíte prošlápnout. Věřím, že investované prostředky se Vám vrátí při nákupu výbavy a při efektivním plánování a provedení Vašich vlastních akcí.
Ano, může se stát, že počasí nebude úplně příznivé. Pokud ale nepůjde o vyloženě katastrofické jevy, nevidím to jako důvod kurz rušit nebo krátit. Naopak, i nepříznivé počasí je možné si se správnou výbavou a nastavením mysli užít a vytěžit ze situace řadu podstatných zkušeností.
Myslím, že ano, obsah kurzu je postaven tak, že pokrývá všechny dovednosti a znalosti potřebné k efektivnímu a bezpečnému trekování a obecně pohybu v přírodě. Nicméně znalost jak snížit váhu batohu může být benefitem v budoucnu, s postupným snižováním kondice, nebo třeba po zranění.
Jiří Kostínek