Pokud to s turistikou myslíte trochu vážně a opustíte tu naši kotlinku, kde na každém třetím stromě je bílo červeno, modro, žluto, zeleno bílý čtvereček, nevyhnutelně se časem setkáte se situací, že vás stezka anebo i jen vámi vybraný azimut přivede k vodnímu toku bez mostu, který budete potřebovat překročit.
Podívejme se, jak na to, aby se to odehrálo v co největším klidu a bez větších škod na schránce tělesný i na výbavě.
Svoji roli hrají následující aspekty:
Terén
Je třeba si vybrat místo s přiměřenou hloubkou a rychlostí vody. Je asi zřejmé, že tyhle dvě věci se vzájemně ovlivňují. Čím rychlejší voda, tím mělčí řeku budu schopen přebrodit. Obecně bych nedoporučoval brodit tekoucí vodu, která sahá výše než do půlky stehen.
Je třeba najít dobré místo vstupu a výstupu z vody. Nejlepší je pozvolný vstup, nic, kde bych musel hupnout rovnou do hloubky, či z vody vylézat po skále apod.
Je taky nutné prohlédnout si tok kousek po proudu, kam by vás voda případně zanesla. Ideálně aby to nebylo do vodopádu, peřejí, pod nahromaděné klády, či do volného oceánu.
Dobré místo na brod se hledá, tj. nemusí to být tam kam vás přivede cesta, je třeba se podívat do mapy, zda někde výš, nebo níž po proudu není štěrkoviště, ostrov, řeka se nerozlévá do několika ramen atd. Opět, hledám místo, kde se snižuje rychlost proudu a hloubka. Možná se mi podaří najít i padlý strom, po kterém můžu řeku překonat, tady ale platí, že to musí být dostatečně nosný kus dřeva, žádná trouchnivá kláda, obrostlá mechem, která už tam leží od pohledu dvacet let.
Čas v této hře hraje taky významnou roli. Pokud se jedná o ledovcovou řeku, je dobré brodit brzo ráno, kdy je hladina vody nejníž, s postupujícím dnem bude spíše stoupat. Po prudkém dešti, třeba např. ve Skotsku vím, že ještě několik hodin bude rašelina vodu postupně pouštět a je dobré si počkat.
Výbava
Trekové hole jsou základ. Nejlépe nějaké bytelnější kousky. Brodil jsem ale i s použitím Fizan Compact a zatím se to obešlo bez ohnutí anebo zlomení. Hole slouží k opoře v proudu a samozřejmě s nimi sondujeme hloubku a tvar dna. Pokud ještě používáš poutka na holích, tak teď je ideální čas je z holí buď sundat úplně, nebo alespoň v této situaci ruce z poutek vyndat. Dost špatně se s holemi upoutanými k zápěstí plave.
Boty. Nikdy nebrodit bos. Často se taky setkávám s tím, že si lidi nosí na batohu na brodění kroksky, sandále, případně neoprenové ponožky. Z mého pohledu to není dobrý nápad. Jednak je musím vláčet celou dobu treku s sebou, což je z mého pohledu špatný deal, na dvě tři brodění musím nést další váhu jinak neužitečného vybavení často stovky kiláků. Brodící botky ať už jsou to sandály, nebo neoprenky vás před kameny a nerovností dna téměř vůbec nechrání, spíš hrozí pohmoždění prochlazeného chodila, zvrknutí kotníku, případně zlomení nějaké kůstky v noze. O kroksech nemluvě, to je spíš vtip, po prvních krocích v brodu uplavou. Prostě použijte běžecké trailovky co máte na noze, uschnou za pár hodin.
Oblečení. Nemá cenu se svlékat, vyhrnovat kalhoty atd. většina dnešních materiálu je málo nasákavá a rychleschnoucí, platí to samé co o trailovkách. Kalhoty mají už dneska docela sportovní fit, tak by to na vás v proudu nemělo vlát. Dobrý je zapnout kapsy, resp. vyndat z nich věci.
Batoh. Předpokládám, že máte rozumně vyladěnou výbavu a váš batoh i s jídlem neváží víc jak 10-12 kilo. S touhle váhou není problém se postavit, když vás voda strhne. Souvisí to totiž s tím, zda na batohu rozepnout prsák a bederák, případně povolit ramenní popruhy, abyste ho mohli případně rychle odhodit. Můj názor je rozhodně ne. Stanete se nestabilní, batoh se vám na zádech bude posouvat, a to si uprostřed brodu rozhodně nepřejete. Dalším aspektem této věci je, že se nikdo nechce ocitnout po stržení do řeky potenciálně podchlazený, poloutopený a pomlácený od šutrů, dvěstě kiláků od civilizace, bez své výbavy, stanu, spacáku, jídla, protože v panice odhodil batoh, který uplaval. Za samozřejmost pokládám, že v batohu mám packliner a všechno důležité je zabalené vodotěsně.
Taktika brodění
Do brodu vstupuju bokem, řeku překračuji diagonálně po proudu, neustále se opírám o hole a sonduju hloubku a tvar dna. Pokud je nás více, brodíme skupinově, slabší kusy v zákrytu za silnějšími, vzájemná opora je ideální.
Pokud už doje k maléru a jsem stržen vodou, plavu defenzivně, tj. nohama napřed, protože se s nimi mohu odrážet od balvanů na které mě žene voda. Dívám se do směru pohybu a hledám místo kde voda stojí, nějaký vracák kde bych mohl proud opustit. V proudu si po stržení nikdy nestoupám. Noha zaklíněná mezi balvany a napřímené tělo do kterého se opírá proud vytváří momentum kde nevyhnutelně dojde ke zlomení nohy a utopení.
Můj závazek: veškeré recenze a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.