review: Suunto Core Regular Black

Suunto Core Regular Black hodinky review

Při výběru ultralehkého vybavení je podstatné, aby jednotlivé položky spolupracovaly a nejlépe aby jedna nahrazovala funkci několika původních. S tímto záměrem jsem si pořídil před několika lety hodinky Suunto Core ve verzi regular black . Záměrem bylo nahradit mé tehdejší Timex Iroman, které už se chystaly do křemíkového nebe, a využít i další funkce které Suunto nabízí. Zejména kompas a altimetr/barometr. V tomto článku se chci podívat jestli to s odstupem více jak pěti let hodnotím jako dobrý nápad.

Nemá smysl tu vyjmenovávat rozměry a jednotlivé funkcionality hodinek. To lze najít kdekoli jinde. Pojďme na praktické věci.

Velikost a tvar: Tělo hodinek je tak napůl cesty ani malé, ani velké. Pořád ještě jdou slušně schovat pod manžetu bundy, při každodenním nošení nepřekáží. Výhodou je celkem slušně čitelný ciferník, kdy horní řádek je čitelný výborně, na ten spodní večer anebo při vnitřním osvětlení hodinek trochu mžourám – ale celkem jsou hodnoty k přečtení. Tady je třeba podotknout, že tak podstatný údaj jako je teplota bych uvítal v prvním, čitelnějším řádku. Sklíčko chrání přesahující hliníková luneta s vyznačenými světovými stranami. Funkci plní dobře, většinu škrábanců pochytá právě ona a ne sklo. Uvítal bych výraznější označení alespoň severu – zkoušel jsem využít lunetu jako nástroj při několika orientačních bězích, ale za běhu nejde sledovat malá čísla a nápisy – verze All Black tohle má lépe vyřešeno. S gumovým řemínkem jsem spokojený, vydržel čtyři roky téměř každodenního nošení, pak prasknul. Byl nahrazen stejným.

Ovládání: Není intuitivní, funkcí je až zbytečně mnoho, a musel jsem si prostudovat návod – opakovně, když jsem chtěl použít něco s čím už jsem si dlouho nehrál. Je dobré mít zažito jak se proklikat menu k některým funkcím, které potřebují kalibrovat – tj. kompas a altimetr/barometr. Vše ostatní je v režimu nastav a zapomeň.

Funkce(vybrané a důležité): Čas, stopky, odpočet a datum nevyžadují žádnou velkou pozornost. Prima je duální čas, který jsem používal při cestování po Asii – je dobrý nevolat domů ve dvě po půlnoci. Čemu je ale potřeba se věnovat, je funkce kompasu – zejména pokud přeletíte a nebo přejedete na jeden zátah větší kus cesty, v cílové destinaci je třeba nakalibrovat. Jednou mě to potrestalo v sedle Bealach Coire Mhalagain, kdy jsem podle nezkalibrovaného kompasu zamířil o devadesát° z neznačeného trailu. A samozřejmě dobré vědět, že existuje něco jako je deklinace, na Novém Zélandu to dělá až 25°. Funkci altimetr/barometr je třeba také věnovat pozornost, zejména pokud ji chceme používat jako doplňkovou navigační metodu k mapě. Na každém významném orientačním bodě o známé nadmořské výšce se vyplatí výškoměr kontrolovat a donastavit. Stejně tak barometr, pokud ho chceme používat pro elementární předpověď počasí a nebo jako storm alarm.

Odolnost: Klobouk dolů, tohle se finským inženýrům a čínským dětem hezky povedlo. Hodinky mám na ruce krom spánku stále a nic neupadlo, nic jsem fatálně nerozbil a nebo drasticky nepoškrábal. Štípání dříví, hrabání v zemi, kolo (a pády), běhání (a pády), freediving do cca 20m, písek, bláto, škvára, nafta olej a pořád drží. Po asi třech letech začaly hůře chodit tlačítka – ovládání stále šlo, ale čudliky se vracely pomalu. Hodinky jsem rozebral – nožem odloupnout lunetu, povolit čtyři torxy vel. 5, vysypat střeva – pozor na drátky – čudle vyjmul, O kroužky které je těsní očistil a namazal silikonovou vazelínou, poskládal  – celý to opět  bez problémů běhá.

Závěr: Už v době, kdy jsem si Regulary kupoval, byly na trhu sofistikovanější náramkové nástroje pro navigaci – gps, akcelerometr, funkce spárovatelné s cyklistickým a běžeckým podem atd. Ale já chtěl primárně jednoduché nářadí, dlouhou výdrž na uživatelsky vyměnitelnou baterii a to vše v odolném a přiměřeně kompaktním balení. A toho se mi dostalo.

Můj závazek: veškeré recenze  a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.

Tagy:

Další články

FAQ / Často kladené dotazy

Jistě, ale v takovém případě bude třeba využít konzultaci e-mailem, abychom se ujistili, že výbava, očekávání a možnosti jsou vyladěné.
Mým cílem je především kvalitní vzdělávání – předávání znalostí, dovedností a zkušeností. Dle mého nejlepšího svědomí a mnohaletých zkušeností to nelze realizovat za víkend. Teprve až od třetího, čtvrtého dne dochází k upevňování a zasazování informací do kontextu.
Pokud vám něco zásadního ve výbavě chybí, pak ano – a můžeme to prokonzultovat v online úředních hodinách. Předpokládám ale, že už nějakou výbavu máte a pak je lepší absolvovat kurz s tím na co jste zvyklí a nové vybavení pořídit uváženě až po akci s nově nabytými zkušenostmi a znalostmi. Jednotlivé položky ultralehké výbavy se totiž navzájem doplňují a fungují jako celek.
Jedná se především o vzdělávací akci, přesto určitá složka výkonu zde přítomná je. Nicméně myslím, že ujít v průběhu celého dne cca 25km středním terénem je v silách i vyloženého nesportovce.
To můžete posoudit pouze vy sami. Platíte mi za zhruba 35let zkušeností v oboru, za všechny chyby které nebudete muset udělat a slepé uličky které nemusíte prošlápnout. Věřím, že investované prostředky se Vám vrátí při nákupu výbavy a při efektivním plánování a provedení Vašich vlastních akcí.
Ano, může se stát, že počasí nebude úplně příznivé. Pokud ale nepůjde o vyloženě katastrofické jevy, nevidím to jako důvod kurz rušit nebo krátit. Naopak, i nepříznivé počasí je možné si se správnou výbavou a nastavením mysli užít a vytěžit ze situace řadu podstatných zkušeností.
Myslím, že ano, obsah kurzu je postaven tak, že pokrývá všechny dovednosti a znalosti potřebné k efektivnímu a bezpečnému trekování a obecně pohybu v přírodě. Nicméně znalost jak snížit váhu batohu může být benefitem v budoucnu, s postupným snižováním kondice, nebo třeba po zranění.
Jiří Kostínek