Uzly – Očko jako spojka

uzly šňůry provazy špagáty

Navážeme na první díl pokračováním „uzlího mikroseriálu“ se podíváme, jak spojit dva stejně silné provazy dohromady. Lze to udělat mnoha způsoby. My se ale budeme věnovat tomu nejjednoduššímu způsobu a navíc uzlem, který zná každý. Očkem, respektive jeho dvěma modifikacemi. (A ano, já vím, používají se pro ně různé názvy, např. vůdcovský uzel, autíčka/rybářská spojka – podstatné je, že funkční základ je očko.)

První verzi použijeme, pokud chceme uvázat uzel, který lze i po zatížení dobře rozvázat. Stačí vzít dva konce provazů které chceme spojit, uděláme očko, tak jako bychom ho vázali na jedné šňůře a utáhneme. Podstatné je, nechat delší konce, podle síly šňůr asi tři čtyři centimetry. Uzel se rozvazuje od volných konců, tj. z nezatížené strany.

Uzel typicky použijeme při kotvení tarpu na stromy, kdy potřebujeme šňůru ještě o kus prodloužit.

očko 1

 

Druhá verze jsou očka vázaná proti sobě, vážeme ho na spoji který už neplánujeme rozvazovat. I tady je důležité nechat volné konečky dostatečně dlouhé a uzel zatahovat rovnoměrně.

Uzel typicky použijeme při vytváření poutka na kolíky, které už má na tarpu zůstat na trvalo.

očko 3

očko 4

Můj závazek: veškeré recenze a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.

Další články

FAQ / Často kladené dotazy

Jistě, ale v takovém případě bude třeba využít konzultaci e-mailem, abychom se ujistili, že výbava, očekávání a možnosti jsou vyladěné.
Mým cílem je především kvalitní vzdělávání – předávání znalostí, dovedností a zkušeností. Dle mého nejlepšího svědomí a mnohaletých zkušeností to nelze realizovat za víkend. Teprve až od třetího, čtvrtého dne dochází k upevňování a zasazování informací do kontextu.
Pokud vám něco zásadního ve výbavě chybí, pak ano – a můžeme to prokonzultovat v online úředních hodinách. Předpokládám ale, že už nějakou výbavu máte a pak je lepší absolvovat kurz s tím na co jste zvyklí a nové vybavení pořídit uváženě až po akci s nově nabytými zkušenostmi a znalostmi. Jednotlivé položky ultralehké výbavy se totiž navzájem doplňují a fungují jako celek.
Jedná se především o vzdělávací akci, přesto určitá složka výkonu zde přítomná je. Nicméně myslím, že ujít v průběhu celého dne cca 25km středním terénem je v silách i vyloženého nesportovce.
To můžete posoudit pouze vy sami. Platíte mi za zhruba 35let zkušeností v oboru, za všechny chyby které nebudete muset udělat a slepé uličky které nemusíte prošlápnout. Věřím, že investované prostředky se Vám vrátí při nákupu výbavy a při efektivním plánování a provedení Vašich vlastních akcí.
Ano, může se stát, že počasí nebude úplně příznivé. Pokud ale nepůjde o vyloženě katastrofické jevy, nevidím to jako důvod kurz rušit nebo krátit. Naopak, i nepříznivé počasí je možné si se správnou výbavou a nastavením mysli užít a vytěžit ze situace řadu podstatných zkušeností.
Myslím, že ano, obsah kurzu je postaven tak, že pokrývá všechny dovednosti a znalosti potřebné k efektivnímu a bezpečnému trekování a obecně pohybu v přírodě. Nicméně znalost jak snížit váhu batohu může být benefitem v budoucnu, s postupným snižováním kondice, nebo třeba po zranění.
Jiří Kostínek