Kdysi jsem četl článek od Raye Jardina o tom, jak prodal plachetnici, krátce potrénoval a přešel s manželkou Pacifickou hřebenovku. V tehdy rekordním čase, s prťavým batůžkem na zádech.
Protože už jsem věděl kdo Ray je, tak mě to zas tak moc nepřekvapilo. Co mě ale praštilo do očí, byla stručná poznámka, že celou trasu absolvovali bez vařiče na studené stravě. Pokrčil jsem tenkrát rameny… „hmm, to nebude nic pro mně“. Ale informace se zasunula do závitů mozkových a jak jsem se časem propadal do králičí nory chození nalehko, občas zabrnkala.
V létě jsem měl v plánu průzkum nějakých nových tras pro moje kurzy v Lužických horách a řekl jsem si, proč to tedy nevyzkoušet. Nevařit a jít jenom s cold soaking jídlem. Ostatně, přínosy jsou jasné, člověk ušetří váhu vařiče a paliva. Nestaráte se o to, jestli vám dojde líh a nebo plyn. A v suchém létě naprosto eliminujete riziko požáru. Ale jako u všeho, má to svoje háčky.
Tady jsou moje poznatky o tomhle způsobu přípravy jídla:
– Zabere to nějakou dobu, podle toho jakou surovinu namáčíte. Což se dá vyřešit vhodným načasováním. Snídani máčet přes noc. Večeři zalít hodinku, dvě před konzumací. Klidně v průběhu pochodu a nádobu vložit do venkovní kapsy batohu.
– Je potřeba zvolit příhodnou nádobu – odolnou prasknutí, spolehlivě vodotěsnou a s dostatečně širokým hrdlem pro sypání surovin i následnou konzumaci.
– Je to řešení jen pro letní měsíce. Pokud jsou teploty pod nulou – třeba v noci, není to příliš praktické. A navíc, v zimě se asi všichni rádi zahřejeme teplým jídlem a pitím.
– Zřejmě to mírně snižuje energetickou a nutriční hodnotu potravin.
– Je trochu problém s dostupností potravin, které jsou pro cold soaking vhodné.
Pokud máte chuť vyzkoušet právě tenhle způsob přípravy jídla na treku, tady je příklad receptu, který se mi osvědčil:
– Bulgur – půl hrnku
– Rajčatový prášek – tři lžíce
– Sušená zelenina (mrkev, cibule, pórek, rajčata) – půl hrnku
– Strouhaný tvrdý sýr – půl hrnku
– Olivový olej – dvě lžíce
– Koření(sůl, pepř, chilli vločky, česnek) – ad libidum
Do nádoby o objemu cca 1l nasypeme suroviny, nalejeme olej, přidáme vodu do tří čtvrtin nádoby. Máčíme cca 2hodiny.
K receptu je možné se chovat jako ke skládačce, tj. vyměnit suroviny za jiné, sýr za krájený salám nebo tuňáka, sušenou zeleninu za olivy, česnek za půlku cibule. Přidáním většího množství oleje se zvýší kalorická hustota jídla.
Můj závazek: veškeré recenze a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.