Přestaň dřít zadek mrtvým lesem.

Kakání v lese

Navazuji tímhle textem na článek o principu Leave No Trace a dělám další pomyslný krok, no možná i skok, v tom, jak se pohybovat krajinou a nechat toho za sebou co nejméně. A rovnou píšu, není to pro každého a je třeba k tomu nějak myšlenkově doputovat, dozrát.

Jde mi o postup, jak v přírodě nakládáme s lidským odpadem a jak řešíme hygienu s tím spojenou. Docela velká část turistů, hikerů, skautů a dalších lidí, co se pohybuje(me) přírodou už pochopila, že není v pořádku klást hovňas kam se komu zlíbí, jen tak někam za pařez, přinejlepším to přiklopit kamenem nebo hrstí mechu. Běžnou součástí výbavy se stala toaletní lopatka a dobrá praxe vyhrábnout si díru dostatečně daleko od stezky a vodního zdroje. Osobně, protože mám rád multifunkční věci, používám na kopání široký kolík do sypkého podkladu.

A co toaletní papír, taky s ním do díry a zasypat? Nebo ne? A proč ho vlastně používat? Je to další věc, co musím vláčet s sebou v batohu, chránit před vlhkostí – neb mokrý je k ničemu. Na dlouhých túrách řešit, jestli nedojde. A taky si se svým svědomím srovnat, že to do té přírody tak nějak přece jenom nepatří.

Řešení je grandiózně prosté. Mýt si zadek vodou! Musel jsem procestovat půlku Asie, než jsem přišel na to, že západní styl, kdy si utíráme zadek toaleťákem rozhodně není ve světě dominantní způsob, jak se s tou věcí vypořádat. Směrem na východ mají bohatí u záchodu sprchu, chudí kýbl s vodou a naběráček. Arabové navíc očekávají, že na ně a do jídla nebudete sahat levačkou. Časem to přijmete jako běžnou věc. Rozhodl jsem se to praktikovat i po návratu, a zejména při turistice.

Postup je jednoduchý, používám půlku běžné plastové lahve na vodu, váha pár gramů a stejně ji s sebou nosím na nabírání vody z mělkých vodních zdrojů (připomínám, že pro pití a kuchyňské použití voda stejně ještě projde přes filtr). Důležitý je hluboký dřep, vodu leju směrem od kostrče, umyju zadek polovinou vody, druhou použiju spolu s mýdlem na hygienu rukou a hotovo. Nakonec zahrábnu díru, upravím místo činu a odcházím do západu slunce vstříc novým dobrodružstvím.

Kolík na vyhloubení díry, nádoba s vodou, mýdlo. Nic víc není na spáchání lesního bobku potřeba.
Kolík na vyhloubení díry, nádoba s vodou, mýdlo. Nic víc není na spáchání lesního bobku potřeba.

A takhle by to mělo vypadat, těsně před opuštěním místa činu. A takhle by to mělo vypadat, těsně před opuštěním místa činu.

Můj závazek: veškeré recenze a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.

Další články

FAQ / Často kladené dotazy

Jistě, ale v takovém případě bude třeba využít konzultaci e-mailem, abychom se ujistili, že výbava, očekávání a možnosti jsou vyladěné.
Mým cílem je především kvalitní vzdělávání – předávání znalostí, dovedností a zkušeností. Dle mého nejlepšího svědomí a mnohaletých zkušeností to nelze realizovat za víkend. Teprve až od třetího, čtvrtého dne dochází k upevňování a zasazování informací do kontextu.
Pokud vám něco zásadního ve výbavě chybí, pak ano – a můžeme to prokonzultovat v online úředních hodinách. Předpokládám ale, že už nějakou výbavu máte a pak je lepší absolvovat kurz s tím na co jste zvyklí a nové vybavení pořídit uváženě až po akci s nově nabytými zkušenostmi a znalostmi. Jednotlivé položky ultralehké výbavy se totiž navzájem doplňují a fungují jako celek.
Jedná se především o vzdělávací akci, přesto určitá složka výkonu zde přítomná je. Nicméně myslím, že ujít v průběhu celého dne cca 25km středním terénem je v silách i vyloženého nesportovce.
To můžete posoudit pouze vy sami. Platíte mi za zhruba 35let zkušeností v oboru, za všechny chyby které nebudete muset udělat a slepé uličky které nemusíte prošlápnout. Věřím, že investované prostředky se Vám vrátí při nákupu výbavy a při efektivním plánování a provedení Vašich vlastních akcí.
Ano, může se stát, že počasí nebude úplně příznivé. Pokud ale nepůjde o vyloženě katastrofické jevy, nevidím to jako důvod kurz rušit nebo krátit. Naopak, i nepříznivé počasí je možné si se správnou výbavou a nastavením mysli užít a vytěžit ze situace řadu podstatných zkušeností.
Myslím, že ano, obsah kurzu je postaven tak, že pokrývá všechny dovednosti a znalosti potřebné k efektivnímu a bezpečnému trekování a obecně pohybu v přírodě. Nicméně znalost jak snížit váhu batohu může být benefitem v budoucnu, s postupným snižováním kondice, nebo třeba po zranění.
Jiří Kostínek