Jak lehký batoh už je moc lehký batoh

Batohy, malý, velký

Pokud nepočítám výlety s manželkou Karolínou, a nebo vzdělávací kurzy s mými „studenty“, obvykle jdu na trek sám a nebo s přáteli stejného naladění a cílem je primárně tůra samotná. Táboření je z mého pohledu 8-10hodin k regeneraci před dalším dnem na rychlých nohou. Abych to takhle mohl mít nastavené, optimalizuji vybavení, dovednosti a zásoby s ohledem na dvě veličiny:

Váhu a efektivitu – kdy jedno závisí na druhém, lehčí batoh mi umožní jít stejnou vzdálenost s menší námahou a nebo ujít víc se stejným úsilím.

Na počátku mého ultralehkého období jsem si myslel, že čím lehčí, tím lepší. Digitální váha byla můj nejlepší kámoš a slovíčko ultra jsem skloňoval ve všech pádech (protože když už se vnímáte jako ultraběžec, musíte být přece ultra všechno, to dá rozum). Platilo, čím lehčí batoh, tím lepší čundr.

V honbě za úbytkem gramů jsem udělal některá rozhodnutí, z nichž některá pobavila, jiná už tak ne a ohrozila moje pohodlí (čti schopnost regenerace), efektivitu a možná i bezpečnost. Později jsem objevil termín „stupid light“ a uvědomil jsem si, že některé volby a rozhodnutí patřily právě do této kategorie.
Prostě, nevzal jsem si vybavení které byly nutné vzhledem k podmínkám.

Můj příklad který mohu jmenovat za všechny jako poučení pro ostatní:
Na Cape Wrath Trail do deštivého Skotska jsem si nevzal vrchní nepromokavé kalhoty. Následek bylo každodenní promočení a nepohoda, delší doba trávená sušením v bothies. Za pouhých 180gramů které váží mé svrchní nepromokavé kalhoty od Outdoor Research bych mohl být rychlejší, jít déle a v horších podmínkách.

Klíčová slova, na které je třeba se zaměřit při volbě výbavy jsou:
Funkčnost – třeba pončo, využitelné místo bundy do deště a přístřešek zároveň. Zkoušeli jste někdy za prudkého lijáku předělat jedno na druhé a zůstat při tom v suchu? Velikost ponča jako bivakovacího přístřešku poskytne dostatečnou ochranu postavě o velikosti tak 155cm. Pokud měříte více, čeká vás noc v embryonální poloze.

Odolnost – co je to platné, když váš batoh váží 350gramů, když každý večer místo zašoupnutí do spacáku musíte vzít jehlu a nit a zašívat trhliny a díry. Nebo prostě musíte volit okliky na cestě a vyhnout se průchodu lesem a křovím.

Snadné použití – jasně, pokud zvolím šňůry od tarpu o průměru 1,8mm, ušetřím trochu váhy, ale rozvazovat uzly v mrazivém ránu bez rukavic na takové tkaničce není nic příjemného a taky to chvilku trvá, teda delší chvilku.

Efektivita v čase – hrnec na vaření pro dva o obsahu 850ml je fakt málo, musíte vařit nadvakrát. A to i když ten druhý parťák je ženská, fakt, ozkoušeno.

Efektivita vůči podmínkám – vzít si do Skotska v sezóně midges a nebo do Laponska v sezóně komárů jen tarp bez vnitřní sítě, je chyba kterou uděláte jen jednou.

Spolehlivost – v podmínkách vysoké vlhkosti je lepší upřednostnit fleece a nebo syntetickou izolaci před peřím. Nemusíte ztrácet čas sušením spacího pytle a péřovky kdykoli vysvitne skrz řídké mraky kousek slunce.

Na závěr pár věcí, bez kterých „ani ránu“ i když by se zdálo, že bych mohl nějaký ten (deka)gram ušetřit

– Návleky: vybírání štěrku z bot, zrníček trávy, a jiných drobností, které potenciálně způsobují puchýře šetří čas a případná drobná zranění.
Trekové hole: do kopce trochu přidají na tempu, z kopce pošetří kolena, kyčle a kotníky, zastoupí tyčky ke stanu a nebo tarpu, pomohou bezpečně překonat brod a ani jako improvizovaná dlaha nejsou k zahození.
Síťka proti hmyzu na klobouk nebo čepici: zdravý rozum je to nejcennější a kdo jednou zažil jak mu midges lezou do slzných kanálků, uší, nosu, si tenhle několikagramový balíček rád přibere s sebou.
Fleece vrstva: jasně, peřím a nebo syntetikou izolovaná bunda v poměru teplo/váha jasně vede. Jen do okamžiku než promoknou. Moderní teflonovaný fleece tě udrží v teple i úplně promočeného (aspoň trochu a musíš se hýbat)
Čelovka: nikdo nechce chodit po lese po tmě, natož stavět bivak, vařit a nebo jít na záchod uprostřed noci. A hlavně, všechny průšvihy – úraz, bloudění atd. mají potenciál protáhnou se do noci.
Pořádné lahve na vodu: Při filtraci vody u studny na Sahaře mi bouchla plastická láhev od Sawyeru. Nepřeju vám ten oříšek, jak z rozmočených kozích bobků, velbloudí moči a trochy vody udělat alespoň trochu pitnou tekutinu.
Nafukovací matrace: nic nemá na bezporuchovost a váhu centimetr silné pěnovky v torzo velikosti, ale nevím jak kdo, já se na tom vyspat nedokážu, o kvalitní regeneraci nemluvě.

A pak je tu samozřejmě faktor ceny. Mezi silničními cyklisty se rozumí samosebou, že od určité váhy kola znamená každé její snížení co gram to tisícovka. V ultralight turistice je to myslím dost podobné. Stačí srovnat ceny tarpů ze silnylonu a z dyneemy.

Na základě mých zkušeností můžu ale říct, že vhodnou skladbou výbavy a znalostmi o jejím použití se lze propracovat k váze batohu v létě zhruba k pěti kilům, v zimě k sedmi kilům a to s veškerým pohodlím, bezpečností a efektivitou.

Můj závazek: veškeré recenze a rady jsou založené na dlouhodobém používání a praktických zkušenostech. Nejsem svázán s žádnou značkou, výrobcem, nebo prodejcem. Nezveřejňuji sponzorovaný obsah.

Další články

FAQ / Často kladené dotazy

Jistě, ale v takovém případě bude třeba využít konzultaci e-mailem, abychom se ujistili, že výbava, očekávání a možnosti jsou vyladěné.
Mým cílem je především kvalitní vzdělávání – předávání znalostí, dovedností a zkušeností. Dle mého nejlepšího svědomí a mnohaletých zkušeností to nelze realizovat za víkend. Teprve až od třetího, čtvrtého dne dochází k upevňování a zasazování informací do kontextu.
Pokud vám něco zásadního ve výbavě chybí, pak ano – a můžeme to prokonzultovat v online úředních hodinách. Předpokládám ale, že už nějakou výbavu máte a pak je lepší absolvovat kurz s tím na co jste zvyklí a nové vybavení pořídit uváženě až po akci s nově nabytými zkušenostmi a znalostmi. Jednotlivé položky ultralehké výbavy se totiž navzájem doplňují a fungují jako celek.
Jedná se především o vzdělávací akci, přesto určitá složka výkonu zde přítomná je. Nicméně myslím, že ujít v průběhu celého dne cca 25km středním terénem je v silách i vyloženého nesportovce.
To můžete posoudit pouze vy sami. Platíte mi za zhruba 35let zkušeností v oboru, za všechny chyby které nebudete muset udělat a slepé uličky které nemusíte prošlápnout. Věřím, že investované prostředky se Vám vrátí při nákupu výbavy a při efektivním plánování a provedení Vašich vlastních akcí.
Ano, může se stát, že počasí nebude úplně příznivé. Pokud ale nepůjde o vyloženě katastrofické jevy, nevidím to jako důvod kurz rušit nebo krátit. Naopak, i nepříznivé počasí je možné si se správnou výbavou a nastavením mysli užít a vytěžit ze situace řadu podstatných zkušeností.
Myslím, že ano, obsah kurzu je postaven tak, že pokrývá všechny dovednosti a znalosti potřebné k efektivnímu a bezpečnému trekování a obecně pohybu v přírodě. Nicméně znalost jak snížit váhu batohu může být benefitem v budoucnu, s postupným snižováním kondice, nebo třeba po zranění.
Jiří Kostínek